| cz sk en

Detský nábytok SMILE

Každý výrobok má svoj príbeh. Toto je jeden z nich. Usmejte sa!

Karel Novák, konštruktér nábytku Smile

Keď za mnou na jar prišla kolegyňa Jitka so zadaním na tvorbu detských stoličiek a stolíkov pre škôlku, hneď som vedel, že budú vyzerať úplne inak, než bolo pôvodné želanie architekta. Nechcel som vytvárať ďalšiu kópiu kópie kópie ...  Nechal som sa uniesť vlastnou predstavou ...

Ako prvú som nakreslil stoličku. Malú verziu veľkej stoličky. Veď deti sú tiež ľudia, len zmenšení. Preto aj operadlo je vyššie a je v ňom výrez pre jej uchopenie. A ďalej?  Díval som sa na stoličku. Stoličku. Bola to síce stolička, ktorú som doteraz nevidel, ale bola to len stolička. Stolička ... pre deti ... pre malých ľudí.

Čo jej vdýchne život? Oči? Výraz? Tvár? Úsmev?

Alexander Kováč, autor ilustrácií

Uprostred leta ma navštívila malá stolička. Z brezy. Svieža, krásna, elegantná, pohodlná a dychtiaca po živote. Po tvári, po úsmeve, ktorý by mohla rozdávať. Mal by som jej namaľovať pusu od ucha k uchu? Nalíčiť ju žiarivými farbami? Pomenovať ju SMILE?

Ten výrez pre uchopenie ... to je ono!

A tak je z nej dievčatko, chlapec, klaun, žaba, tučko, žmurkajúc beťár alebo stolička, ktorá túži po objatí. A hrať sa. A padať. Byť súčasťou každého diania, pri jedle, maľovaní pri hre na schovávačku. Všetko je nakoniec o výraze, ktorý prezradí viac ako tisíc slov.

... a stolička k tomu nevraví nič. Stolička sa usmieva.

Detský nábytok SMILE je vyfrézovaný z brezovej preglejky. Nalakovaný transparentným polyuretánovým lakom a potlačený atramentovou farbou s UV vytvrdzovaním. Hrany má oblé, aby nikomu neublížili.